NorrköpingNyheterÖstergötland

Husvagnsbrand i Hageby – polisen misstänker mordbrand

Strax efter klockan 04.35 på tisdagsmorgonen larmades SOS om en brand i två husvagnar och en husbil på en parkeringsplats i Hageby i Norrköping. När räddningstjänst och polis anlände till platsen möttes de av kraftig rökutveckling från fordonen.

Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden men fordonen fick omfattande skador. Polisen har inlett en förundersökning gällande mordbrand och brandplatsen har spärrats av för teknisk undersökning.

– I nuläget är ingen person misstänkt för brottet, men vi har inlett en förundersökning för att klarlägga vad som har hänt, säger polisens presstalesperson.

Polisen är tacksamma för iakttagelser från allmänheten. Har du sett något misstänkt i området under natten? Kontakta polisen via 114 14.

Relaterade artiklar

Back to top button