NorrköpingNotiserÖstergötland

Stölder från företag i Butängen

på tisdagsmorgonen tog polisen emot anmälningar från två företag i Butängen som drabbats av stölder.

Hos ett företag på Fabriksgatan har någon eller några slangat diesel från en större tank inne på företagets område. Gärningspersonerna har tagit sig in på företagets område genom att ta sönder ett staket. Hur mycket diesel som stulits är i skrivande stund inte känt. Polisen utreder händelsen som stöld och en brottsplatsundersökning kommer att utföras på platsen, skriver polisen på sin hemsida.

Från det andra företaget, på Rälsgatan, har delar stulits från nio fordon. Stölderna har skett någon gång under natten och det är i nuläget oklart exakt vad som stulits från fordonen. En brottsplatsundersökning kommer att utföras på platsen.

Polisen vill gärna komma i kontakt med personer som kan ha sett något som kan sättas samband med stölderna. Den som har uppgifter att lämna ombeds ringa 114 14.

Relaterade artiklar

Back to top button