NyheterÖrebroÖstergötlandStörningar & Samhällsnyheter

Hallsberg: Lastbil av vägen utanför Hjortkvarn

På tisdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 51 strax söder om Hjortkvarn i Hallsbergs kommun.

Larmet inkom vid 21.15-tiden och räddningstjänst tillsammans med polis skickades till platsen. I höjd med Lilla Emma, nära länsgränsen mot Östergötland, hade en långtradare gått av vägen och ner i diket. Chauffören klarade sig utan allvarliga skador.

I samband med olyckan skadades lastbilens bränsletank. Omkring 300 liter diesel befaras ha läckt ut, skriver NA.se. I närheten ska det finnas en vattentäkt.

Det har stundtals varit helt stopp i trafiken och under natten kommer ett skyddsfordon att stå på platsen. Bärgning kommer troligtvis att ske under dagtid på onsdagen och då kan man räkna med att det kommer vara svårt att passera platsen.

Uppdatering
Omkring klockan 20.00 på onsdagskvällen kommer vägen att stängas av på grund av bärgning. Enligt en tidig prognos beräknas arbetet ta fem timmar. Välj annan väg.

Relaterade artiklar

Back to top button